DBLOG #4

CO PŘESNĚ ZNAMENÁ BI?

Business Intelligence - o co se jedná?

V první řadě se jedná o BuzzWord… ale už jste se někdy skutečně do hloubky zamysleli nad tím slovním spojením? Často se o BI mluví, často se do BI investuje, ale co přesně si pod tím představit?

Nejčastější popis v rámci firemních debat zní zhruba v duchu: “chytré vytěžení dat, abychom ze zákazníků dostali víc - lepším cílením reklamy, lepší personalizací nabídky a tak…”.

Je to však skutečně tak? Znamená to tedy být “byznysově inteligentní”, chytří v obchodních příležitostech... mít zkrátka čuch na realizaci dobrého obchodu?

Ale co když to je úplně jinak? Zrada je právě v tom slově “Business”. Uvědomme si, že se nemluví o “Core Business”. Jelikož "core businessem" je nejčastěji prodej, fakticky by to znamenalo, že BI řešení jsou určená jen firmám prodávajícím produkty koncovým zákazníkům. Zákeřnost uchopení tohoto tématu spočívá v tom, že slovo “Business” má i druhý význam - ekvivalentem toho významu je slovo “Company”. Inteligentní… chytrá společnost, to je to o co tu běží.

BI je téma, které sahá nejen do vztahů se zákazníkem a do zákaznických dat. Nejde jen o zefektivnění prodejů, lepší cílení, přesnější cenotvorbu. To jsou samozřejmě důležité (a chtěné) výstupy každého takového řešení. BI je však především disciplína, která má pomoci společnosti se celkově chovat racionálně, efektivně - za pomoci dat. A nejde tedy pouze o data zákaznická, ale ve velkém množství i o data interní.

Pokud chce společnost jakoukoliv BI platformu vytěžit, je třeba se dívat taktéž na data o vnitřní efektivitě, monitorovat množství výstupů v interních procesech a porovnávat odchylky. Proč třeba 30% faktur má výraznou odchylku mezi datem přijetí faktury a její faktickou přípravu k proplacení. Jak je možné, že systém eviduje pouze 80% scanů podepsaných smluv oproti celkovému množství uzavřených kontraktů? Jak to, že 60% interních požadavků se 2x vrací na opravu? A podobně. To jsou všechno dotazy, na které pomůže odpovědět dobře vybudované, správně uchopené a efektivně využívané řešení pro Business Intelligence. BI není nástroj, BI je celé komplexní řešení - data, procesy, technologická platforma.

Ve finále máte v dobře implementovaném BI řešení systém, který umožní nejen lépe poznat zákazníka, nabídnout mu pro něj relevantní hodnotu, ale umožní Vám taktéž poznat vlastní společnost. Nasměruje Vás k oblastem, které zasluhují pozornost a umožní správně a efektivně provádět optimalizaci. Umožní Vám, aby Vaše společnost fungovala v co největší míře racionálně - inteligentně.

Líbil se Vám tento přispěvěk?
Prosíme sdílejte